Welcome Home

MediaRaccoon® is a Turkish digital agency based in Istanbul. Since 2008 we have been designing and developing digital solutions for all sectors.
Our small team of specialists work passionately and collaboratively on technology based products – from websites to mobile games.

MegaWhat 3.0

With updated power plant data and multi language support, MegaWhat is the ultimate information app for the solar and wind power plants in Turkey and Ukraine.

Culture

The
Raccoon Way

We are designers, creators, programmers & collaborators.

We are driven by ideas, inspired by technology and passionate about quality end products. We believe an agency should make you feel comfortable, appreciated, and trusted. Your creative team should listen well, ask the right questions, and get to the heart of what you want to accomplish.

Web Design

The web sites we have created range from one-page marketing sites to complex and integrated web projects. While being mobile ready all the designs we make address your needs and satisfy the user experience rules. 

Cross Platform Apps

With the powerfull infrastructure of Ionic Platform we create beautiful and usefull mobile applications. By using Ionic the development times cut into half and the app can be made ready for both iOS and Android platforms.

IoT

Internet of Things with the right security measures can power up and accelerate your production line. From large scale factories to small production houses, we can deliver high speed data flow between your devices. Please get in touch for new product development or production line integration requests.

LATEST PROJECT

MegaWhat V.3.0

MegaWhat is back with a sleek new design, faster user interaction and multiple language options. With its growing  power plant database you can find information about the plants in Turkey and Ukraine. 

MegaWhat is a mobile application that shows detailed information about wind and solar power plants around you.

View All
Some Numbers

Coffee is the main fuel of our work, that can be seen with the numbers below.

0

Clients

0

Cups of Coffee

June 06, 2021 at 01:19PM

Last Coffee Time

0

Projects

Web sitemizi, çok kısa bir sürede kurumsal ve anlaşılır bir formata taşımaktaki başarınız ve neredeyse her aradığımız anda verdiğiniz değerli desteğiniz için teşekkür ederiz. Web sitesi yaptırmak istediğini duyduğumuz herkese, kesinlikle tavsiyemiz sizsiniz!

Canella Bakery

Bu bir anket olsaydı ve 1-10 arası rakam vermek gerekseydi, hepsine 10 tam puan verirdim. Hız ve kalite hem de doğru anlayarak yapmak çok önemli ve siz bunları son derece profesyonelce ama amatör ruhla gerçekleştirdiniz.

Araman İlaç

Yeni web sitemizin yapımı aşamasında MediaRaccoon şirketimize tavsiye edildiği için kendilerinden de bir teklif aldık. Diğer tekliflerle karşılaştırdıktan sonra ne en ucuz ne de en pahalı olan bu teklifi kabul ettik.

Atalante Tour

Mediaraccoon ile işbirliğimiz şirketimizin kuruluş aşamasında başladı ve daha sonra meydana gelen ihtiyaçlar dahilinde hep güler yüzlü, pozitif ve çözüm odaklı çalışmaları ile proje gereksinimlerini zamanında ve ivedilikle yerine getirirken bir yandan da oluşan ihtiyaçlara farklı çözüm yolları üretimi ile de bizlere yardımcı olmuşlardır. Gerek proje teslim sonrası verdikleri desteğin kalitesi, gerek iletişime açık ve ulaşılabilir olmaları mediaraccoon u biz Eliksir ailesi için önemli bir çözüm ortağı ve gelişecek diğer projelerimizde ilk tercih haline getirmiştir.

Eliksir
Trusted By

We're trusted by these popular companies

Betek - Filliboya
İşbir Elektrik
Enisolar
Rafinera
Our Address
  • Muratpaşa Mah. Uluyol Cad. No:23
    Urallar İş Merkezi
    Bayrampaşa / İstanbul / Türkiye
  • +90 212 418 0797
  • info@mediaraccoon.com
Follow Us
Latest From Instagram

Copyright © 2018. All Rights Reserved